dnes je 29.3.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 431

1.2.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.2.5.5.2
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 431

Mgr. Pavla Krejčí

[Překročení zástupčího oprávnění]

Obecná pravidla týkající se překročení zástupčího oprávnění pro zákonné zastoupení a smluvní zastoupení jsou upravena v § 440 a pro smluvní zastoupení pak ještě ve speciálním § 446. Komentované ustanovení je speciální, aplikovatelné pouze na případy překročení zástupčího oprávnění podle § 430, tedy zástupčího oprávnění uděleného při provozu závodu nebo jednání osoby v provozovně podnikatele. V § 430 je upraveno zastoupení zákonné, a nikoli smluvní zastoupení (blíže výklad k § 430).

Komentované ustanovení se tedy nevztahuje na překročení jiných typů zastoupení podnikatele (tedy ani na smluvní zastoupení), na které je třeba aplikovat právní úpravu platnou vždy pro konkrétní druh zastoupení nebo právní úpravu obecnou podle § 440. Je však třeba také uvést, že se v tomto názoru neshodujeme s názory uvedenými v komentáři Leges, který uvádí: "Předně třeba vnímat, že úprava § 431 neodlišuje, zda se jedná o zástupce smluvního nebo zákonného; jediné co normuje, je, že se musí jednat o zástupce podnikatele. Toto pravidlo tedy dopadá jak na zástupce dle § 430, tak na zaměstnance (s určitou odchylkou podle § 166) nebo na různé smluvní zástupce (včetně prokuristy)."1 Takový výklad se nám jeví příliš rozšiřující, neboť komentované ustanovení podle našeho názoru systematicky tvoří logický celek s § 430. Pokud by mělo dopadat na všechny typy zastoupení podnikatele, bylo by umístěno na jiném místě zákona, tedy ve všeobecných ustanoveních dopadajících na zastoupení.

Rozsah zástupčího oprávnění

Rozsah zástupčího oprávnění je dán § 430, přičemž tento rozsah je stanoven:

  1. pověřením k určité činnosti, které podnikatel udělí určité osobě při provozu obchodního závodu; taková osoba je pak ze zákona oprávněna činit veškerá jednání, k nimž při této činnosti obvykle dochází,
  2. pro podnikatele je závazné jednání osoby v provozovně podnikatele (zde se vyžaduje dobrá víra, že jednající osoba je k jednání oprávněna).

Blíže k rozsahu zástupčího oprávnění viz výklad k § 430. "Důkazní břemeno v tomto směru bude zpravidla tížit podnikatele, který se bude skutečnosti, že o překročení zástupčího oprávnění třetí osoba věděla (musela vědět), dovolávat."2

Případy, kdy jednání zástupce podnikatele nezavazuje

Pokud zástupce podnikatele překročí zástupčí oprávnění, pak podnikatele toto jednání zavazuje. To neplatí v případě, že třetí osoba, vůči níž jednání směřovalo:

  1. věděla o překročení zástupčího oprávnění nebo
  2. s ohledem na okolnosti případu musela o překročení zástupčího oprávnění vědět (např. jednání bude výrazně vybočovat z jednání obvyklého při provozu obchodního závodu podnikatele).

V takovém případě je právní jednání zástupce pro podnikatele

Nahrávám...
Nahrávám...