dnes je 20.4.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 602

1.2.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.5.2.2.2
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 602

Mgr. Pavla Krejčí

[Obvyklá denní doba]

"Účelem komentovaného ustanovení je ochrana právního styku a zamezení zneužívání práva."1 Zásada uvedená v komentovaném ustanovení je platná jak pro výkon práva, tak i pro splnění povinnosti.

Obvyklá denní doba

Pokud má k výkonu práva či ke splnění povinnosti dojít v určitý den nebo do určitého dne, pak se vyžaduje, aby se tak stalo v obvyklou denní dobu. Obvyklou denní dobou se rozumí doba, která je obvyklá pro výkon daného práva či splnění povinnosti (existuje zde legitimní očekávání, že v této době bude právo vykonáno či povinnost splněna). Obvyklá denní doba musí být určena na základě objektivních kritérií. Rozhodné tedy není to, co za obvyklou denní dobu subjektivně považují účastníci právního jednání.

Je lhostejné, zda je termín pro výkon práva či splnění povinnosti dán smluvně nebo je určen zákonem. Je však třeba uvést, že účastníci právního jednání si mohou dohodnout bližší podmínky pro výkon práva či splnění povinnosti (tedy konkrétní hodinu či minutu); pak bude rozhodná dohoda účastníků a komentované ustanovení bude neaplikovatelné.

Zvláštní pravidlo pro styk s podnikatelem

Zvláštní pravidlo pro styk podnikatele s veřejností je určeno v § 434. V tomto ustanovení je podnikateli uložena povinnost umožnit veřejnosti vstupovat s ním v místě, kde podnikatel podniká, do právního styku, a to v provozní době, kterou určil; jinak v době obvyklé. Provozní doba bude většinou určena stejným způsobem, kterým dává podnikatel najevo, že v místě podniká. Nevylučuje se ale způsob jiný. Avšak i takto vymezená doba pro právní styk s podnikatelem musí být vymezena obvyklým způsobem. Pokud by podnikatel dobu pro styk s ním nevymezil nebo ji vymezil neobvyklým způsobem, takže by to mělo za následek faktickou nemožnost vstoupit s ním do právního styku (nebo ztížení), pak bude platit, že musí umožnit právní styk s ním v době obvyklé. Co se bude rozumět dobou obvyklou, bude záležet na oboru, ve kterém podnikatel podniká. Obvyklou denní dobou tak nejsou pouze hodiny dopolední či odpolední, ale může se jednat o hodiny noční, brzké ranní hodiny apod. (např. u pekaře se bude jednat o brzké ranní hodiny a naopak u provozovatele diskotéky o hodiny večerní).

Nahrávám...
Nahrávám...